English version

Kagyu Samye Dzong Plzeň

Lama Yeshe s Akong Rinpočhem

Samye Dzong Plzeň je centrum tibetského buddhismu, náležející k linii Karma Kagyu (Kagjü). Centrum založil v prosinci roku 1997 lama Yeshe Losal. Název je odvozen od prvního buddhistického kláštera v Tibetu - Samye (Samjä). Samye znamená v tibetštině za, mimo představu. Dzong znamená tvrz, pevnost nebo dům. V přeneseném významu je Samye Dzong místo, kde se upevňuje přímé prožívání skutečnosti takové, jaká je, bez předsudků a představ.

Samye Dzong je dceřiným centrem kláštera Samye Ling (*), který se nachází ve Skotsku. V roce 1967 ho založili Akong Tulku Rinpočhe s Chögyam Trungpou Rinpočhem a vytvořili tak první centrum tibetského buddhismu na Západě. Během své více než třicetileté historie se Samye Ling stal jedinečným střediskem tibetské kultury a duchovní vzdělanosti. Pod vedením tibetských mistrů lze podstoupit tradiční 3 leté meditační ústraní a zůčastnit se mnoha dalších akcí. Kromě výuky buddhistické filosofie a meditace zde probíhají i jiné semináře např. kurz o léčivých bylinách, o masáži, tai čhi. V roce 1994 byla otevřena Univerzita Tibetské medicíny a prostřednictvím organizace ROKPA je poskytována humanitární pomoc.

Naše centrum se podobně snaží zpřístupnit tibetskou kulturu, ale hlavně Buddhovo učení. Pod duchovním vedením lamy Yesheho, opata Samye Lingu, se pravidelně scházíme ke společným meditacím. Od září 2001 běží kurs tibetského buddhismu.

   

nahoru Kagyu Samye Dzong - naposledy upraveno 31. ledna 2002

Email: samyedzong@email.cz


[Klášter Samye] [Rokpa] [Karma Kagyu]