LAMA YESHE LOSAL RINPOČHE

lama Yeshe

Narodil se v roce 1943 v Khamu ve východním Tibetu. Od dětství byl vychováván v klášteře, kde byl jeho bratr Akong Tulku Rinpočhe opatem. V roce 1959 musel opustit Tibet a ve studiu pokračoval pod vedením vysokých lamů v Indii. Jeho hlavním učitelem byl J.S. 16. Gyalwa Karmapa, u kterého pracoval jako osobní tajemnník. Od roku 1969 se podílel na budování KAGYU SAMYE LINGU a o pět let později doprovázel J.S. 16. Gyalwa Karmapu na cestě po Americe. Tam ho J.S. Karmapa pověřil, aby spolu s lamou Tenzin Čhonyim založili centrum KARMA TRIJANA DHARMAČAKRA - hlavní Karmapovo americké sídlo. V Americe lama Yeshe přijal mnišské sliby a začal své 12 leté meditační ústraní.

Učení také obdržel od mnoha dalších vysokých Kagyu lamů (Kenpo Karthar Rinpočhe, ctihodný Kalu Rinpočhe, 12. Tai Situpa, Jamgon Kongtrul Rinpočhe, Gyaltsap Rinpočhe, a další). Přenos do zvláštní praxe BARDA (49-denní meditaci ve tmě) získal v Nepálu od ctihodného Urgyen Tulku.

Lama Yeshe Losal je předseda organizace ROKPA a ředitel projektu HOLY ISLAND (*) - Svatý ostrov. Podle jeho vize se na ostrově nedaleko západního pobřeží Skotska buduje meditační centrum, otevřené lidem všech vyznání. Toto zvláštní místo s krásným a čistým prostředím by mělo přispět k vzájemnému porozumění mezi lidmi a k harmonickému soužití s přírodou.

Lama Yeshe je duchovní učitel našeho centra a opat kláštera Kagyu Samye Ling (*). Pravidelně navštěvuje různá buddhistická centra po světě, kde vyučuje meditaci a principy buddhismu. Díky svým bohatým meditačním zkušenostem, veselé povaze a otevřenému přístupu k životu se lama Yeshe stal oblíbeným a vyhledávaným učitelem.

Českou republiku navštívil v roce 1997, 2002 a nyní v květnu 2005.


nahoru
Kagyu Samye Dzong - naposledy upraveno 28. května 2005

Email: samyedzong@email.cz

Home