Rokpa


ROKPA

Rokpa znamená v tibetštině "pomoc". Je to charitativní organizace, která si klade za cíl poskytovat základní pomoc lidem v nouzi ( jídlo, přídtřeší, vzdělání, zdravotní péči, aj.) - více podrobností na hlavní internetové stránce Rokpy (*).

Organizaci Rokpa, pod kterou spadá i Samye Dzong Plzeň, vytvořil v roce 1982 Dr. Akong Tulku Rinpočhe. Pod jeho vedením se rozrostla do světové organizace, sdružující nepolitické a nesektářské skupiny. Hlavním záměrem je pomoci komukoliv, kdo je skutečně v nouzi. Odtud i její heslo :

"Pomoci tam, kde je třeba."

Práce Rokpy se v současné době zaměřuje na tři hlavní oblasti:

  • humanitární pomoc
  • psychoterapie
  • duchovní vývoj

Humanitární pomoc zahrnuje např. vaření polévek pro bezdomovce v Británii i jinde ve světě, vzdělávací programy v Nepálu a Tibetu, přístřeší a školy pro děti z ulice, pomoc tibetským uprchlíkům, zdravotní péči, podporu lidí s AIDS v Zimbabwe a další. Součástí humanitární činnosti je i zalesňování vykácených ploch v Himalájích a účast na jiných ekologických aktivitách. V České republice Rokpa spolupracuje s dalšími organizacemi (LUNGTA, Nadační fond Potala, STOOSM).

Psychoterapie je určena všem lidem, kteří chtějí zlepšit svůj život. Je založena na účinných prostředcích Tara Rokpa terapie - metody, která slučuje východní a západní poznání psychiky. Hlavním bodem je rozvoj soucítění k sobě i ostaním. Tara Rokpa terapie nabízí mnoho možností, jak na sobě pracovat: např. metodu Krocení tygra, Šest světel a šest říší a další.

Duchovní vývoj Rokpa umožňuje zakládáním center, která jsou otevřena každému bez ohledu na jeho vyznání. Dále připravuje podmínky pro studium a praxi buddhismu, zvláště tibetského. Centra se jmenují Samye Dzong podle první buddhistické klášterní univerzity v Tibetu - Samye, ale také proto, že mateřské centrum Samye Ling (*) ve Skotsku bylo prvním tibetským buddhistickým střediskem na Západě.


nahoru
Kagyu Samye Dzong - naposledy upraveno 31. ledna 2002

Email: samyedzong@email.cz

Home